Nii magab teie laps sügavat ja rahulikku ööund

Unesoovitused

Harvaesinev imiku äkksurma sündroom võib tekkida lapse esimesel eluaastal magamise ajal. Õnneks saab seda õige unekeskkonna abil tõhusalt ära hoida. Lihtsad abinõud vähendavad riski teie lapse jaoks peaaegu olematuks. Järgnevad soovitused on teaduslikult tõestatud ja nende tõhusust on kinnitatud.

Selili magamine

Laps peaks juba sünnist saati alati selili magama, ka päeval. See on ohutu magamise kõige tähtsam ennetav abinõu, mis vähendab imiku äkksurma riski 50% võrra.

Kui kardate, et imik võib oksendatud toitu alla neelata või selle kätte koguni lämbuda, siis asjatundjate sõnul ei ole selline hirm põhjendatud ja te ei pea muretsema. Siiski tingib see hirm sageli lapse ohtliku magamisasendi.

Ärkveloleku ajal võite aktiivse imiku rahumeeli kõhuli panna, nii õpib ta pead tõstma. Hiljem, kui imik oskab end juba ise kõhuli keerata, et selles asendis magada, võite ta samasse asendisse magama jätta. Selles arenguetapis on imiku äkksurma risk väga väike ja magamisasend ei mängi enam nii olulist rolli.

Imiku magamiskott teki asemel

Õiges suuruses magamiskotti ei saa imik pealt maha lükata või üle pea tõmmata. Ärge asetage imiku voodisse tekke ja patju. Seda tuleb meeles pidada, sest teie laps võib ohtu sattuda, kui ta väike pea tekkide-patjade alla mattub.

Rusikareegel: sobiva suurusega magamiskott on lapse keha mõõtu, lisaks peab igas suunas jääma 10 cm vaba ruumi. Magamiskoti kaelaava ei tohi olla suurem kui lapse peaümbermõõt. Sobivaid magamiskotte on saadaval juba vastsündinud imikutele.

Kaitse ülekuumenemise eest

Magamistoa temperatuur ei tohiks isegi talvel olla kõrgem kui 18 °C. Sobivaim magamistoa temperatuur on vahemikus 16–18 °C. Imiku käed ja jalad võivad olla jahedad. See ei tähenda veel, et need külmetavad. Teie imik vajab magamiseks ainult mähet, pidžaamat ja magamiskotti. Kui tuba on palav (näiteks suvel), piisab isegi vähemast. Kui imiku kael higistab, on toas liiga soe.

Ärge pange imikule magamise ajaks mütsi pähe. Et kehatemperatuuri reguleerida, ei tohi imiku pea olla kaetud. Kui osutub vajalikuks kasutada kuumaveekotte ja soojendustekke, võib nendega voodit ainult eelsoojendada. Magamiseks on need ebavajalikud ja ühtlasi ohtlikud. Imiku voodisse ei tohi asetada ka lambanahka või muid sarnaseid esemeid.

Sigaretisuits on kahjulik

Suitsetamine imiku läheduses suurendab tema haigestumise ja imiku äkksurma riski. Palun ärge suitsetage siseruumides ja imiku juuresolekul.

Lapse voodi vanemate magamistoas

Imik peaks esimesel eluaastal magama vanemate magamistoas enda voodis.

Rinnapiim on tervisele kasulik

Kui võimalik, imetage last tema neljanda kuni kuuenda elukuuni. See tugevdab lapse organismi ja immuunsüsteemi.