Soovitusi lapse une heaks

Kas olete välja puhanud?

Raseduse lõpujärgus ei ole tihtipeale kerge öösel korralikult välja puhata. Siiski pannakse teie kannatus tõeliselt proovile alles lapse esimesel eluaastal. Kuid vaadakem asja helgemat poolt – see on täiesti normaalne! Oma esimestel elukuudel vajavad imikud ka öösel süüa ja nad annavad teile sellest väga üheselt teada.

Siiski tuletage endale aeg-ajalt meelde, et ka teil on vajadused. Te vajate energiat, et igapäevaste toimetustega hakkama saada ning nautida oma lapsega teguderohket ja toredat päeva.

Teguderohke päev tagab rahuliku ööune

Päeva jooksul tuleb imikuga palju tegeleda. Ta soovib süüa, vaadata, haarata, kuulata, jalutada ja mängida. Kui teie lapsel pole tegutsemisindu, pöörab ta pea ära, haigutab ja hõõrub oma silmi. Lubage tal natuke aega rahulikult olla. See ei tähenda, et laps vajab uinakut. Teinekord on vaja vaid lühikesi puhkepause koos kaisutamise ja unelemisega.

Paljud üle kuuekuused imikud vajavad päevas ainult kaht 90-minutist uinakut, üht hommikul ja teist pärastlõunal. Üle aastastele lastele piisab sageli umbes tunnipikkusest pärastlõunasest uinakust.

Ärge muutke ööd päevaks

Jääge rahulikuks, kui teie laps keset ööd üles ärkab. Hoidke tuba hämar ja vältige valjusid hääli. Ärge tõstke last kohe voodist välja. Selle asemel rääkige lapsega mahedal rahustaval häälel või laulge talle vaikselt mõnda laulu, mida ta hästi teab.

Umbes pärast kuuendat elukuud ei vaja paljud imikud enam öösiti süüa. Püüdke selgusele jõuda, kas teie laps on öösel üles ärgates ka tegelikult näljane, või kasutab ta rinda või pudelit vahendina, mis aitaks tal uuesti uinuda. Kui laps on näljane, tehke kindlaks, kas ta sai õhtul piisavalt toitva eine. Kui mitte, lükake lapse õhtueine võimaluse korral veidi hilisemale ajale.

Päevarütm ja korrapärased toimingud

Selleks et lapsel kujuneksid välja head uneharjumused, peate talle kõigepealt looma tervisliku päevarütmi. See tähendab ka kindla järjekorraga korrapäraseid eineid, mis sobivad teie lapse vanusega. Lapse korrapärase õhtueine saate paika panna juba tema esimeste elukuude jooksul. See aitab teie lapsel luua loomuliku päeva- ja öörütmi.

Õhtused toimingud enne ööund lubavad lapsel uneks valmistuda. Kindlad kellaajad ja korduvad õhtused tegevused aitavad tema rahulikule unele kõige paremini kaasa. Palju põnevust, mängimine ja muud sarnased toimingud on parem kavandada varasesse pärastlõunasse. Alustage õhtuid pildiraamatute vaatamise, salmide lugemise või kaisutustega diivanil. Siis on aeg minna vanni, pesta hambad ja seejärel saabub uneaeg. Veetke paar minutit lapse voodi ääres, laulge talle unelaule või jutustage unejuttu. Ärge unustage head-ööd-musi.

Võimaldage lapsele kindel koht, kus magada. Lastearstide soovituste kohaselt peaks lapsel juba sünnist saati olema oma voodi, mis asub vanemate voodi lähedal. Kui laps ärkab, saab ta aru, et on tuttavas voodis ja tuttavas keskkonnas. Nii suudab ta ise, ilma vanemate abita uuesti uinuda.