Lapse lutt

Paljud lapsed hakkavad juba üsas pöialt imema ja tugev tung imeda püsib ka peale sündi. Lapsed imevad, kui nad on näljased, aga ka siis, kui nad on väsinud või pahased. Imemine lõdvestab ja rahustab. Lapse imemisvajaduse rahuldamiseks on eri viise: ema rinna imemise kõrval on lutid kõige sagedasemad imemisobjektid, aga ka pöial, mänguasi või tekk ajab asja ära. Enamikul lastel ilmneb imemisvajadus ja lutt on neile esimestel eluaastatel ustav kaaslane.

Lutt – jah või ei?

Luti kasutamise plusside ja miinuste üle vaieldakse palavalt ning seda teemat on käsitletud paljudes uuringutes. Luti kasutamisel on kindlasti eeliseid ja puudusi: see aitab lastel uinuda ja rahuneda, imemisliigutuse rahustav mõju teeb lastel nii lõunauinaku kui ka õhtuse magamamineku kergemaks. Kuna enamik lapsi leiab ise, kuidas oma imemisvajadust rahuldada, näiteks keskendudes pöidlale või pehmele tekiotsale, on mõistlik pakkuda neile selle asemel hoopis lutti.

Puudusena võib esile tuua luti maine laste lõualuu arengu häirijana. Tänapäeval on aga paljud lutid disainitud koostöös hambaarstide ja ortodontidega, et tagada nende anatoomiliselt sobiv kuju, mis ei kahjusta lõualuu arengut. See teeb luttide kasutamise laste esimestel eluaastatel ohutuks.

Milline lutt?

Lutte valmistatakse sünteetilisest silikoonist ja looduslikust lateksist (kummist).

Kuigi looduslik lateks on natuke pehmem, võib see osal lastel põhjustada allergiat. Kuna latekslutid muutuvad aja jooksul poorseks, on nende kasutusiga lühem kui silikoonluttidel.

Silikoonlutte valmistatakse väga kõvast materjalist ja seetõttu on need vähem elastsed. Neid lutte saab väikeste hammastega kergesti kahjustada ja seega tuleks regulaarselt kontrollida, ega neis pragusid ei ole. Kui esineb nähtavaid pragusid, tuleb lutt välja vahetada.

Lõplik materjalieelistus sõltub lapse isiklikest eelistustest. Pakkuge lapsele prooviks erinevaid lutte, et näha, milline talle kõige rohkem meeldib!

Väikelaste võõrutamine lutist

Lapsi soovitatakse lutist võõrutada teise ja kolmanda eluaasta vahel, sest teatud vanusest alates võib imemine muutuda suulaele kahjulikuks. Paluge oma perearstilt või apteekrilt lisanõuandeid. Kuigi laste lutist võõrutamine võib kujuneda stressirohkeks ettevõtmiseks, ei pea see tingimata nii olema. Allpool on ülevaade viisidest, mis aitavad vanemaid sel raskel perioodil:

  • vähendage aeglaselt, aga pidevalt luti kasutamise aega ja piirake kasutamist kindlate kellaaegadega (näiteks magamamineku aeg).
  • kinkige lutt mõnele teisele lapsele ja seletage oma mudilasele, et kuna tema on juba suur tüdruk/poiss, vajab väikelaps lutti temast palju rohkem. 
  • kutsuge külla lutihaldjas! Koos lapsega asetage lutt välisukse taha või aknalauale. Öösel viib lutihaldjas luti ära ja jätab selle asemele väikse kingituse.