Tänu niatsiinile saab keha energiat

Miks on niatsiin nii tähtis?

Niatsiin kuulub B-rühma vitamiinide hulka. Keha vajab niatsiini aju ainevahetuseks – see reguleerib veresuhkru taset –, samuti rakuhingamiseks, lihaskasvuks ja sidekoeks. Paljud energia ringlusesse kaasatud ensüümid vajavad niatsiini. Kuid niatsiin teeb enamatki: see mõjub hästi tujule, unele ja südame löögisagedusele. Vähem tähtis ei ole ka see, et niatsiin aitab keha mürkainetest puhastada.

Raseduse ja imetamise ajal on niatsiinivajadus 15–17 mg päevas.

Head niatsiiniallikad

Kala ja liha sisaldavad eriti suurel hulgal niatsiini, aga munad, täisteratooted, kaunviljad, köögiviljad ja puuviljad on samuti niatsiiniallikaks. Ent taimse päritoluga niatsiin ei imendu nii hästi kui loomse päritoluga. Heaks uudiseks on see, et niatsiin jääb kuumuse, valguse ja õhu käes üsna stabiilseks. Kuumtöötlemisel on kadu vaid umbes 20%. Kuna niatsiin koosneb aminohappest (trüptofaan), olete valgurikkaid tooteid tarbides ohust väljas.

Puudusest tingitud sümptomid

Tõenäoliselt on kõige tuntum niatsiinipuudusest tingitud haigus pellagra, mis tähendab karedat nahka. Pellagrat hakati märkama 18. sajandil piirkondades, kus peamiseks toiduks olid mais ja hirss, mis mõlemad sisaldavad niatsiini vaid väikeses koguses. Isegi tänapäeval on see nahahaigus kolmanda maailma riikides tavaline. Heaoluühiskondades pellagrat enam ei esine.

Defitsiit võib põhjustada magamis- ja seedehäireid. Esmaseks tundemärgiks võib olla isupuudus koos kuiva suu ja kaalulangusega. Võib esineda peapööritust, peavalu ja kerget segadust.