Tsink – ensüümide aktiveerija

Miks on tsink nii tähtis?

Koguse poolest on tsink väike mineraalaine, sest terves kehas leidub seda vaid kaks grammi. Need kaks grammi on aga ainevahetuse jaoks hädavajalikud, sest tsink vastutab mitme meie keha funktsiooni eest.

Tsingi peamine ülesanne on ensüümide aktiveerimine. Üle 70% ensüümidest vajab mootoriks tsinki; nad käivituvad vaid tsingi abiga. Ensüümid on kui väikesed katalüsaatorid: nad aitavad kaasa kõikidele keha reaktsioonidele.

Tsingi positiivset mõju immuunsüsteemile näitab fakt, et tsink mõjutab haavade paranemist. Veelgi enam, see on asendamatuks stabilisaatoriks rakuseintele, insuliini salvestaja ning naha ja juuste elavdaja.

Head tsingiallikad

Lapseootel naise keha vajab 10 mg tsinki päevas (imetav ema 12 mg). Tsinki leidub veiselihas ja maksas, aga ka ubades, kaeras ja nisus.

Puudusest tingitud sümptomid

Kui keha ei saa piisavalt tsinki, paranevad haavad aeglasemalt ja tõenäoliselt ei kasva loode piisavalt. Esimeseks tsingipuuduse ohumärgiks on tulevase ema maitse- ja lõhnatunnetuse halvenemine, mis võib aga aja jooksul ka taanduda. Siiski ei tuleks sellesse suhtuda liiga kergekäeliselt – väiksemagi kahtluse korral pidage nõu arstiga!