Kaalutõus

Tulevased emad küsivad endalt tihti, kui mitu kilo võib juurde võtta ja kui suurt kaalutõus veel normaalseks peetakse. Kaalutõusu kohta ei ole ühte kindlat kõigile sobivat soovitust, sest iga rasedus möödub erinevalt.

Naine, kes oli enne rasestumist pigem sale, ei pea kaalutõusu pärast muretsema. Kui teie raseduseelne kehamassiindeks jäi alla 18,5, on soovituslik kaalutõus raseduse ajal 12,5–18 kg. Normaalkaalus naise (kehamassiindeks 18,5–24,9) kaalutõus võiks jääda 11,5 ja 16 kg vahele. Need, kelle kehamassiindeks oli juba enne rasedust 25–29,9, peaksid hoolt kandma, et nad liiga palju juurde ei võtaks (normaalne on 7–11,5 kg).

Ärge üle pingutage

Enda pidev kaalumine ei tule kasuks. Günekoloog kaalub teid iga visiidi ajal ja hindab, kas kaal on soovituslikes piires. Üldiselt enne neljandat raseduskuud teie kalorivajadus ei kasva ning ka siis vaid 250 kcal võrra. Aga vajalike vitamiinide ja mineraalide vajadus suureneb kohe raseduse alguses. Seetõttu tuleb jälgida, et kogu rasedus- ja imetamisperioodi jooksul toitutaks tasakaalustatult. Lisainfo täiendava toitainevajaduse kohta raseduse ajal

Paljusid naisi vaevab esimesel kolmel kuul iiveldus või hommikune oksendamine – sel juhul ei ole kaalutõus tavaliselt probleemiks. Mõned naised võtavad sel ajal pigem kaalus alla.

Teisel ja kolmandal trimestril tõuseb kaal nädalas 300–500 grammi (oleneb teie raseduseelsest kaalust). Enne sünnitust võib energiavajadus taas väheneda, sest te liigute vähem. Aga ka siin tuleb arvestada sellega, et tegelik energiavajadus on igal naisel erinev.

Dieet ei tule raseduse ajal kõne allagi!

Kui te olite enne rasestumist ülekaaluline, ei tähenda see nüüd, et peaksite kaalus alla võtma – see võib kahjustada loote toitainetega varustamist. Lisaks vabaneb dieedi, nagu ka suitsetamise ajal teie vereringesse palju mürke ning need jõuavad looteni.

* KMI = kehamassiindeks: kehakaalu ja pikkuse suhe

KMI arvutamine: kehakaal (kg) jagada pikkuse ruuduga (m²). Näiteks: 60 kg: (1,60 m)² = 23,4 kg/m². Normaalkaalus naise KMI on 18,5–24,9 kg/m².