Toitumiskava 4. elukuust kuni 6. elukuuni

Rinnapiim niikaua kui teie ja teie laps seda soovite.

* Alustage lisatoiduga olenevalt lapse arengust, kõige varem pärast neljandat ja hiljemalt pärast kuuendat elukuud. Pakkuge lapsele erinevaid putrusid, millega tagate talle mitmekesise toiduvaliku

Sobiv aeg lisatoiduga alustamiseks

Imikuid peab harjutama lisatoiduga kõige varem alates neljanda elukuu lõpust ja kõige hiljem alates kuuenda elukuu lõpust*. Osa nelja-viiekuuseid imikuid ei saa ainult rinnapiimast kõhtu täis ja nad vajavad tervislikuks arenguks lisatoitu. Samuti on imikuid, kes ei vaja peale rinnapiima mitte midagi muud ja soovivad lisatoitu alles kuuenda elukuu lõpus. See, millal lisatoiduga alustada, sõltub teie lapse arenemiskiirusest. Kas laps ei saa ainult rinnapiimast või piimasegust kõhtu täis? Kas ta hoiab oma pead ise püsti ning näitab üles huvi uute toitude ja lusika vastu? Kui nii, siis on õige aeg lisatoiduga alustada. Kui teil on kahtlusi, pidage nõu oma lastearstiga.

Kui laps sülitab esimesed lusikatäied putru välja, varuge kannatust. Lapsel tuleb õppida toitu neelama. Seetõttu tuleb lisatoitu alguses anda väikeste lusikatäite kaupa, et lapsel oleks aega uue toiduga harjuda.

* Soovitab toitumisühing ESPGHAN (Euroopa lastegastroenteroloogide, hepatoloogide ja toitumisteadlaste ühing).

 

Miks on lisatoit imikule niivõrd oluline?

Pärast neljandat kuni kuuendat elukuud ei piisa imikule enam ainult rinnapiimast või piimasegust, kuna ta ei saa sellest enam küllaldaselt energiat ja vajalikke toitaineid. Tahke toit treenib ka imiku suulihaseid. Lisatoit pakub mitmesuguseid uusi maitseid, mis on lapse arenguks samuti oluline.

 

Kuidas lisatoiduga alustada?

Järgnevatel nädalatel ja kuudel tuleb piimatoidukorrad järk-järgult lisatoiduga asendada. Alustada tuleks lõunase toidukorraga, siis liikuda õhtuste ja viimaks pärastlõunaste toidukordade juurde. Hommikuti on imikul tavapärased piimatoidukorrad. HiPPi abil on lisatoiduga alustada väga lihtne. Esimesteks katsetusteks pakume mitmesuguseid HiPPi köögiviljapüreesid:

  • vähe koostisosi, mida on väga lihtne seedida
  • väikestes 125 g purkides esimeste väikeste lusikatäite jaoks

 

Esimene samm: lõunane toidukord

Pakkuge imikule alguses neli kuni kuus väikest lusikatäit köögiviljapüreed (näiteks "HIPP kõrvitsapüree"). Pärast seda toitke imikut tavapäraselt rinna või piimaseguga, et ta saaks kõhu täis. Võite köögiviljapüree kogust iga päev paari lusikatäie võrra suurendada. Varuge kannatust, kui imik alguses püreest keeldub. Proovige järgnevatel päevadel uuesti. Pärast seda lisage menüüsse kartulid - selleks sobib väike purk "HiPP porgandipüreed kartulitega". Soovi korral võite lisatoitu pakkuda ka õhtuse toidukorra ajal, kui see teie päevarütmiga sobib.

Kui laps on köögiviljadega harjunud, võite umbes pärast kolmandat lisatoidunädalat astuda järgmise sammu ja anda lapsele lihaga toidukorra. Taas kord on HiPPil pakkuda sobivaid tooteid: HiPPi menüüd porgandi, pastinaagi ja kõrvitsaga ning teised püreed pakuvad mitmekesiseid maitseid. Kui teie laps sööb lõunase toidukorra ajal juba terve purgi püreed koos lihaga, võite keskpäevase piimakorra (rinnapiima või piimasegu) ära jätta.

 

Nõuandeid, kuidas lisatoiduga alustada

Ise koostatud menüü
HiPPi imikutoite kombineerides saate luua eripäraseid eineid. Segage umbes 90 g HiPPi köögiviljapüreed umbes 60 g HiPPi lihapüreega. Soovi korral suurendage köögiviljapüree kogust.

Magustoit imikule
Magustoiduks soovitame imikule anda paar lusikatäit C-vitamiini rikast puuviljapüreed. C-vitamiin aitab organismil lihast saadud väärtuslikku rauda paremini omastada.

Nõuanne: soojendage korraga vaid nii palju imikutoitu, kui teie laps suudab ära süüa. Hoidke soojendamata ülejääki külmikus ja kasutage see ära ühe päeva jooksul.

Tähtis! Kui kasutate mikrolaineahju: eemaldage purgilt kaas ja katke purgisuu. Pärast soojendamist segage toitu korralikult! Mikrolaineahi soojendab toitu seestpoolt, mistõttu võib see soojeneda ebaühtlaselt ja selles võib olla kuumemaid kohti. Kasutage ainult plastlusikat, et klaaspurki mitte kahjustada. Enne lapse toitmist kontrollige toidu temperatuuri

Et leida ülesse õige HiPP tooterühm otsi toodet riiulist järgmiste värvikoodide alusel: