Rinnapiima koostis:

Kõik olulised toitained

Esimestel elukuudel saab laps kõiki tervislikuks arenguks vajalikke toitaineid rinnapiimast. Seetõttu on väga tähtis, et ema toituks tervislikult ja mitmekülgselt. Värsked puu- ja juurviljad, täisteratooted ja kala vähemalt kord nädalas on olulised selleks, et laps saaks vitamiine, mineraale, mikroelemente ja asendamatuid rasvhappeid. 
Haiguste ennetamiseks tuleks lisandina anda vaid D-vitamiini ja fluoriidi. 
D-vitamiini vaegus pärsib kaltsiumi imendumist luudesse ja see võib hilisemas elus põhjustada mitmesuguseid probleeme. Me elame paigas, kus talvel on vähe päikesevalgust ja nahaarstid ei soovita suvepäikese käes kaua viibida. Lastele tuleks esimesel eluaastal iga päev anda D-vitamiini lisandit. 
Samuti soovitatakse lapsele anda fluoriidilisandit, et vähendada hambakaariese riski.

Pika ahelaga polüküllastumata rasvhapped (oomega-3 ja oomega-6)

Pika ahelaga polüküllastumata rasvhapetel (oomega-3 ja oomega-6)on tähtis roll aju, närvisüsteemi ja nägemise arengus.
Tervislikuks arenguks on neist kõige olulisemad arahhidoonhape (AA) ja dokosaheksaeenhape (DHA). Need happed leiduvad ka rinnapiimas 
Oomega-3-rasvhapped on eriti olulised väikelaste aju- ja närvirakkude arenguks. Kuna esimesel kahel eluaastal kasvab ja areneb lapse aju kiiresti, on oomega-3-rasvhapete korrapärane omastamine väga tähtis – oomega-3-rasvhapped peaksid lapse päevasest energiahulgast moodustama 0,5%.

Looduslikud piimhappebakterid

Rinnapiimas sisalduvad mitmesugused piimhappebakterid, mille abil kujuneb imikutel välja soolestiku terve mikrofloora. Kaitsvad piimhappebakterid kanduvad rinnapiima kaudu emalt lapsele. Rinnapiimas sisalduvad looduslikud piimhappebakterid jäävad soolestikku elama ja takistavad seal soovimatute või kahjulike bakterite levikut. Rinnapiima saavatel imikutel tekib seega eriline kaitsevõime, kuna 70% immuunsüsteemist asub soolestikus

Kiudained rinnapiimas

Rinnapiimas sisalduvad kiudained (rinnapiima oligosahhariidid) on toiduks kaitsvatele piimhappebakteritele. Seeläbi panustavad kiudained soolestiku terve mikrofloora arengusse.

Muud väärtuslikud ja kaitsvad ained rinnapiimas

Imikud saavad rinnapiimast mitmesuguseid väärtuslikke ja kaitsvaid aineid, mis tagavad neile tervisliku arengu. 
Paar näidet:

  • antikehad (immunoglobuliinid) või lüsosüümid, mis mõjuvad bakteritele ebasoodsalt
  • antioksüdandid ja mitmesugused virgatsained, mis aitavad võidelda nakkustega
  • laktoferriin, mis aitab kehal rauda omastada ja mõjub bakteritele ebasoodsalt
  • rinnapiimas sisalduvate ainete kõik funktsioonid ei ole teada
  • paljusid rinnapiima koostisosi pole veel uuritud