Imetamise reeglid – mida ma tohin teha?

Kui kaua oodatud lapsuke on sündinud ja on aeg alustada imetamist, tunnevad paljud emad end ebakindlalt: mida võib süüa-juua ja mida peaks vältima; kas võib sporti teha? Meie suunised annavad vajalikke imetamisnäpunäiteid.

Toitumine imetamise ajal

Kui imetate last, on tervislik ja tasakaalustatud toitumine teile mõlemale ülitähtis. Suure tõenäosusega olete näljasem kui tavaliselt, sest teie keha tarbib imetades rohkem kaloreid. Puu- ja juurviljad, täistera- ja piimatooted, lahja liha ning kala annavad vajalikke toitaineid teile ja lapsele.

Rahvatarkuse järgi võivad kaunviljad ja sibulad põhjustada gaase ning tomatid ja sidrunid valulikku istmikku – pidage meeles, et see ei ole siiski teaduslikult tõestatud. Ärge loobuge osast toiduainetest asjata – proovige eri toite väikeses koguses, et näha, mis mõjub teie lapsele hästi ja mis mitte.

Kui ihkate süüa midagi magusat, proovige värskeid või kuivatatud puuvilju ja puuviljasalatit (sh jogurti või kohupiimaga). HiPPi puuviljapurk on samuti täiuslik kosutaja.

Kui olete taimetoitlane või vegan ja soovite ikkagi imetada, pidage palun nõu ämmaemanda või perearstiga.

Vedeliku tarbimine imetamise ajal

Imetamise ajal kaotab keha rohkem vedelikku ja seetõttu on eriti tähtis piisavalt juua, ideaaljuhul kaks-kolm liitrit päevas. Soovitame gaseerimata vett, magustamata taimeteed (näiteks HiPPi teed imetavale emale) või mineraalveega lahjendatud mahla. Te ei pea oma hommikusest kohvist täielikult loobuma, kuid ärge jooge rohkem kui kaks-kolm tassi päevas. Jälgige, ega teie laps ei muutu rahutuks, kui olete kohvi joonud – mõni laps reageerib isegi väikesele kofeiinikogusele.

Imetamise ajal tuleks täielikult loobuda alkoholist ja nikotiinist.

Sportimine imetamise ajal

Vanarahva tarkus, et sportimine vähendab piima teket, ei pea paika. Siiski soovitatakse peale sünnitust oodata kuus kuni kaheksa nädalat, enne kui uuesti sporti tegema hakata. Pärast seda mõjub mõõdukas treenimine hästi – ainult et ärge end väga ära väsitage, sest see võib mõjutada piima maitset. Piim ei muutu küll hapuks ega rikne, kuid mekib natuke teisiti. Kuulake oma keha ja tehke seda, mis tundub teile õige!

Ravimid

Kui imetate, pidage enne ravimite võtmist nõu perearstiga. Osa ravimeid sobib ka imetavatele emadele, osast on parem hoiduda.