Kui lapsed naeratavad...

... paneb see vanemate südame sulama – magamata ööd ja väsitav päevast päeva korduv rutiin on kui peast pühitud. Lapse esimest naeratust oodatakse kannatamatult ja sellest kujuneb väga eriline hetk. Kuigi lapse esimesed katsed naeratada võivad olla tahtmatud, on need hetked õndsad.

Refleksne naeratus

Naeratus, mida me vastsündinu esimestel nädalatel näeme, on instinktiivsest lihaste pingutamisest tulenev refleks, mis jätab mulje, justkui püüaks laps naeratada. Enamasti toimub see siis, kui vastsündinu magab. Kui teil on õnne, näete seda näoilmet juba enne lapse sündi mõnel ultrahelipildil.

Sotsiaalne naeratus

Ei ole raudset reeglit, millal laps teadlikult naeratama hakkab. Paljud lapsed hakkavad silmi kaasates naeratama umbes viie nädala vanusena. Edaspidi kingivad nad särava naeratuse kõigile, kes tunduvad neile sõbralikud.

Eriline naeratus

Lapse eriline naeratus on tavaliselt mõeldud vaid vanematele või käputäiele inimestele, keda nad hästi tunnevad. Enamik lapsi hakkab eriliselt naeratama umbes viie nädala vanusena. Need naeratused on eriti väljendusrikkad ja õnnelikud. Laps tunneb nüüd teie ja teiste peamiste hooldajate näo ära ning reageerib sellele eriliselt.

Pole mingit vajadust last naeratama õpetada – naeratamine on kaasasündinud oskus, mis areneb iseenesest. Samuti pole võimalik naeratama sundida. Kuigi naljakad näod, kõdistamine ja lõbusad mängud aitavad, naeratab laps vaid siis, kui ta näeb midagi, mis talle tõeliselt meeldib! Selline ausus teeb lapse naeru hindamatuks, mida raha eest ei saa osta.