Putukahotellid

Putukahotellid pakuvad igal aastaajal suurepärast varju- ja pesitsuspaika. Need on ehitatud eri materjalidest, et meelitada ligi kõiksugu putukaliike.

Kuna umbes 80% looduslikke taimi ja üle 150 olulise saagitaime sõltub putukate tolmeldamisest, on sellised ehitised loodusele suureks abiks. Putukahotelle armastavad näiteks järgmised elanikud.

Liblikad nagu päevapaabusilmad eelistavad metsalagendikke, niite, parke ja aedasid. Nad toituvad nektarist ja üleküpsenud puuviljadest. Nektari saamiseks lendlevad nad rõõmsameelselt lillelt lillele ja tolmeldavad neid samal ajal. Sel moel aitavad nad uusi õisi kasvatada.


Enamik päevapaabusilmi elavad üle vaid ühe talve.



Lepatriinu võib lennata mitu kilomeetrit järjest.

 

Lepatriinu eelistab metsi, niite, rabasid, nõmmesid, parke ja aedu. Maailmas on enam kui 4000 eri liiki lepatriinusid – kollaseid, punaseid ja koguni musti. Talveks pressivad nad end tihedalt üksteise vastu, et sooja hoida. Lepatriinud on paljude kahjurite, näiteks lehetäide looduslik vaenlane, mis teeb nad meie taimede jaoks hädavajalikeks.



Kõrvahark tegutseb enamasti öösel, puhates päeva ajal seinapragudes või puukoore vahel. Muretsemiseks pole põhjust: kõrvahark ei roni kellelegi kõrva. Tema nimi tuleb sellest, et vanasti kasutati kõrvaharkidest tehtud pulbrit kõrvapõletiku raviks. Kõrvahark on ka looduslik kahjuritõrjuja.


Pulmatantsu osana avaldab isane oma kõhualuste tangidega emasele muljet.



Põrnikaid leidub igal mandril – peale Antarktise.


Põrnikad on põllumajanduse jaoks väga olulised, kuna nad toituvad näiteks nälkjatest ja lehetäidest. Põrnikad tegutsevad eelkõige öösiti ja põrnikaliike on mitmeid. Kahjuks kuuluvad paljud neist ohustatud liikide sekka.

Kuidas ehitada putukahotelli:

Kasuta looduslikke materjale: pilliroog, hein, kõrred, bambusevõrsed, oksad, turvas, savi, tellised, käbid ja puidutükid (vihje: putukaile meeldib eriti punane värv).

  • Kogu kokku looduslikud materjalid.
  • Puuri neisse 6–8 millimeetriseid auke.
  • Lao materjalid näiteks vanasse riiulisse virna ja riputa see umbes meetri kõrgusele.
  • Suuna putukahotell ida poole, et hommikupäike seda soojendada saaks.
  • Vali paik, kus on puid, põõsaid, lilli ja ravimtaimi.
  • Sea selle lähistele ka veevõtukoht.
  • Jälgi, et läheduses poleks linnupesi.
  • Ära putukahotelli pärast ülesseadmist enam ümber paiguta.

Putukahotelle müüakse ka valmiskujul: lisateavet leiad kohalike looduskaitseühingute veebilehtedelt.