Kuivaiad

Kuivaedu armastavad mitmed ohustatud putukaliigid nagu mesilased, kimalased, liblikad ja põrnikad, aga ka roomajad.


Kimalased on tolmeldajad, mistõttu on neid looduses hädasti vaja. Enamasti pesitsevad nad maa-alustes urgudes, linnumajades, aedades või aasadel. Kimalane kuulub mesilaste perekonda, kuid on oluliselt suurem ja karvasem. Maailmas on 400–500 liiki kimalasi. Saksamaal on neist tuntumad karukimalane, kivikimaline ja põldkimalane.


Kuna kimalase tiivad on kehaga võrreldes liiga väikesed, suudavad nad lennata vaid tuule abil.



Kivisisalik võib kasvada koguni 25 cm pikkuseks.


Kivisisalik tunneb end mugavalt siis, kui tal on peitupugemiseks ohtralt valikuid. Näiteks meeldivad talle kruus, põõsad, liivakünkad või puuriidad. Kivisisalik armastab ka avarust, mistõttu on tähtis, et läheduses ei oleks liiga palju põõsaid ja puhmaid. Kivisisalikul on suurepärane kaitsemehhanism: ohuolukorras jätab ta tähelepanu hajutamiseks oma saba maha.



Vaskuss näeb küll välja nagu madu, kuid tegelikult on ta jalgadeta sisalik. Ta eelistab aedasid, metsi ning komposti- ja puudehunnikuid. Tema lemmiktoiduks on putukad, ämblikud, vihmaussid ja nälkjad.

 

Vaskussi ladinakeelne nimetus on Angius fragilis ehk "habras madu", mis tuleneb ilmselt tema võimest ohu korral osa oma sabast maha heita.